Odwyk alkoholowy

Odwyk alkoholowy czyli leczenie alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu to przewlekłe zaburzenie, które polega na nawracającym sięganiu po napoje alkoholowe. Utrata kontroli nad ilością i częstotliwością spożywanych trunków wywiera negatywny wpływ na wszystkie obszary codzienności osoby dotkniętej tą chorobą - zaczynając od pogorszenia komfortu życia, a kończąc nawet na całkowitym załamaniu relacji zawodowych oraz rodzinnych. Nie jest to stan, z którym można poradzić sobie na własną rękę, dlatego tak istotne jest zwrócenie się w odpowiednim momencie o kompleksową pomoc. Nasz Ośrodek Leczenia Uzależnień Biofam to szczególne miejsce, gdzie właśnie takie wsparcie można otrzymać. Przed przystąpieniem do całego procesu, warto zapoznać się z odpowiedziami na następujące pytania: czym jest odwyk alkoholowy, w jaki sposób przebiega i gdzie można dostać się na taką kurację.

Odwyk alkoholowy - podstawowe informacje

Odwyk alkoholowy to szereg zabiegów medycznych i psychologicznych, których celem jest zatrzymanie postępującej choroby oraz danie osobie uzależnionej szansy na wyzdrowienie. W większości przypadków jest to najskuteczniejsza opcja dla tych, którzy zmagają się z nałogiem. Im wcześniej jednostka zgłosi się na terapię odwykową, tym szybciej będzie w stanie odbudować swoje dotychczasowe życie.

Pierwszym krokiem jest uświadomienie sobie skali problemu, jakim jest alkoholizm. Jednak przystąpienie do kuracji nie powinno następować z przymusu czy za namową bliskich - musi to być świadoma decyzja, która będzie wynikać z wewnętrznej potrzeby wyzdrowienia i powrotu do normalnego funkcjonowania. Celem odwyku alkoholowego jest zrozumienie, jakimi mechanizmami rządzi się uzależnienie i co przyczyniło się do rozwoju choroby.

Następnie trzeba wybrać najlepszą formę terapii. Może to być odwyk ambulatoryjny, który odbywa się w poradniach leczenia uzależnień lub odwyk dzienny prowadzony na specjalnych oddziałach. Wtedy codzienność pacjenta nie zmienia się o 180°, a jego zadaniem jest pojawianie się kilka razy w tygodniu na sesjach terapeutycznych. Z kolei zamknięty odwyk stacjonarny nie bez powodu nazywany jest najskuteczniejszą formą kuracji. Ten typ przynosi najlepsze rezultaty, ponieważ polega na całkowitym odseparowaniu osoby uzależnionej od świata zewnętrznego. Intensywność takiego podejścia sprzyja procesowi zdrowienia.

Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

Terapia alkoholowa - Ośrodek Leczenia Uzależnień Biofam

Placówką prywatną, która zapewnia kompleksową pomoc w leczeniu chorób związanych z nałogiem jest Ośrodek Leczenia Uzależnień Biofam. Jesteśmy placówką medyczną, która prowadzi działalność zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. W naszej kadrze znajduje się wielu profesjonalistów, składających się z terapeutów, psychoterapeutów, trenerów i psychologów, którzy specjalizują się w leczeniu uzależnień od alkoholu i narkotyków. Doświadczenie zdobyte przez lata pracy w tym zawodzie sprawiło, że zawsze stawiamy na indywidualne podejście do każdego pacjenta. Staramy się głęboko zrozumieć jego sytuację i pomóc mu uczynić to samo. Zapewniamy kameralną i rodzinną atmosferę.

Możesz być pewien, że profesjonalnie podejdziemy do Twojego problemu i zrobimy wszystko, co w naszej mocy, by Twój powrót do zdrowia nastąpił tak szybko, jak to możliwe. Mimo wszystko pamiętaj, że to nie czas jest najważniejszy w procesie zdrowienia. Nasza oferta skierowana jest do osób powyżej 18 roku życia. Już teraz skontaktuj się z nami i rozpocznij nowe, lepsze życie w trzeźwości.

Odwyk alkoholowy - na czym polega?

Odwyk alkoholowy można podzielić na dwie zasadnicze części.

Detoks

Pierwszym etapem odwyku alkoholowego jest detoks, czyli odtrucie organizmu. Celem tej metody jest pozbycie się toksyn pochodzących z alkoholu, a także uzupełnienie niezbędnych elektrolitów i witamin. Przywraca on równowagę metaboliczną organizmu oraz sprzyja jego dalszej regeneracji. Detoks można rozpocząć już po kilku godzinach od odstawienia. Przeciętne pozbycie się pozostałości alkoholu z krwi ma miejsce po kilku godzinach od spożycia. Natomiast sam detoks, w szczególnych przypadkach, może trwać nawet do miesiąca. Dla wielu pacjentów jest to najgorszy moment procesu zdrowienia, gdyż uzależniony może zaobserwować u siebie szereg nieprzyjemnych objawów. Najczęściej pojawia się rozdrażnienie, pobudzenie nerwowe, drżenie mięśni. Na tym etapie bardzo często konieczne jest wprowadzenie leczenia farmakologicznego. W tym celu podaje się najczęściej leki uspokajające.

Część terapeutyczna

Kolejna część odwyku alkoholowego związana jest z aspektem psychologicznym. Kiedy organizm jest oczyszczony i gotowy do walki o lepsze jutro, można rozpocząć proces terapeutyczny. Sesje grupowe przygotowują jednostkę do powrotu do funkcjonowania w społeczeństwie. To właśnie wtedy uzależniony ma czas na zrozumienie tego, jaki wpływ ma na niego nałóg. Analizuje wzorce swoich zachowań, poznaje swoje emocje i trenuje umiejętności interpersonalne. Może też utożsamić się z członkami swojej grupy, którzy mierzą się z podobnymi wyzwaniami. Bardzo często osoba, która ukończyła odwyk, powinna dalej spotykać się ze swojego kręgu wsparcia. Dzięki temu znacznie zmniejszy się ryzyko powrotu do nałogu. Często takie znajomości utrzymują się przez lata. Każdy uzależniony uczęszcza również na terapię indywidualną, dostosowaną do jego możliwości oraz potrzeb. Jest to szansa na przepracowanie szczególnie prywatnych spraw, którymi chory niekoniecznie chce się dzielić z innymi.

Jak zgłosić się na odwyk alkoholowy?

Zdarzają się takie przypadki, w których terapia alkoholowa jest zarządzana odgórnie. Przymusowe leczenie odwykowe ustala sąd, bazując na orzeczeniach specjalistów - zazwyczaj psychiatry i psychologa. Taka decyzja może zostać wydana, kiedy nałóg doprowadza do przykrych konsekwencji np. kiedy związany jest z krzywdą i demoralizacją nieletnich, rozkładem życia rodzinnego, uchylaniem się od pracy podjętej przez osobę uzależnioną lub regularne zakłócanie porządku publicznego.

Aczkolwiek kuracji odwykowej może poddać się każdy, kto czuje, że alkohol stał się stałą częścią jego życia, nad którą nie ma żadnej kontroli. Poddanie się kuracji odwykowej to indywidualna i dobrowolna decyzja osoby dotkniętej nałogiem. Kolejną kwestią jest wybór ośrodka, który zaspokoi twoje potrzeby, da ci komfort i bezpieczeństwo, co jest szczególnie ważne, kiedy człowiek mierzy się z czymś dla niego trudnym.

Osoby ubezpieczone mogą liczyć na dofinansowanie z Narodowego Funduszu Zdrowia. Z kolei osoby bez ubezpieczenia zdrowotnego mogą zgłosić się do Ministerstwa Zdrowia z wnioskiem o dopłatę do leczenia. Jest również możliwość podjęcia terapii bezpłatnej, lecz jest to czasochłonna procedura. W publicznych placówkach nie ma wystarczającej ilości miejsc na wszystkich zainteresowanych, dlatego trzeba liczyć się z ich przepełnieniem. Z kolei tak długie oczekiwanie na terapię nie jest wskazane, gdyż może nie sprzyjać rozwojowi choroby, która i tak postępuje w szybkim tempie i nie da się jej kontrolować. W takich sytuacjach alternatywą są placówki prywatne.