Leczenie uzależnień

Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień - jak wygląda terapia uzależnień alkoholowych?

Alkoholizm można uznać za jedną z bardziej rozpowszechnionych i niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych. Pokonanie jej jest jednak możliwe poprzez przystąpienie do specjalistycznej terapii uzależnień.

Przebieg takiego procesu terapeuteycznego zależy od wielu czynników. Może on odbywać się w trybie zamkniętym, co jest wskazane, gdy trudy funkcjonowania sprzyjają rozwojowi choroby. Izolacja od całego świata sprzyja zerwaniu z toksycznymi nawykami. Innym sposobem na walkę z uzależnieniem jest leczenie w trybie dziennym. Polega ono na tym, że chory przyjeżdża na terapię kilka razy w tygodniu, a jego stan pozwala na kontynuowanie codziennych obowiązków.

Najczęściej stosowanym programem w przypadku terapii alkoholowej jest terapia behawioralno-poznawcza. Aczkolwiek zalecane jest, aby w placówkach sesje indywidualne były urozmaicone uczestnictwem w spotkaniach grupowych. W szczególnych przypadkach terapia uzależnień może być łączona z leczeniem farmakologicznym. Pacjentom podawane są leki, które pomogą im w walce z nałogiem.

W naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień Biofam spotkania z pacjentami przeprowadzają specjaliści - psychoterapeuci, którzy mają wieloletnie doświadczenie w pracy z różnymi rodzajami nałogów. Zespół jest w stanie skutecznie wesprzeć pacjentów przez dogłębne przeanalizowanie ich problemów, dzięki czemu zaczynają oni odzyskiwać kontrolę nad swoim życiem. Terapeuci wspierają podopiecznych w zaaklimatyzowaniu się w nowej rzeczywistości, a także w nauce nowych przyzwyczajeń i naprawianiu relacji społecznych. Terapię tradycyjną dopełniają terapie awersyjne, czyli takie, które za pomocą środków farmakologicznych mają powstrzymać pacjenta przed sięgnięciem ponownie po alkohol.

Jeżeli czujesz, że masz problem z alkoholem lub narkotykami i chcesz odzyskać kontrolę nad swoim życiem, nie zwlekaj i zgłoś się do naszej placówki – pomożemy Tobie!

Terapia uzależnień - kto może się jej podjąć?

Terapii najczęściej podejmują się osoby, których życiem zawładnęła jakaś substancja psychoaktywna. Takie jednostki doświadczają między innymi objawów uzależnienia fizycznego. Odstawienie określonej substancji czynnej nie należy do prostych decyzji. Wynika to z przykrych objaw abstynencji. Wbrew pozorom, pokusa przede wszystkim rodzi się w głowie, dlatego o wiele trudniej jest pokonać uzależnienie psychiczne, które jest obecne we wszystkich typach nałogów. Spotkania ze specjalistami zalecane są również rodzinie i bliskim pacjentów.

Dlaczego warto podjąć się leczenia uzależnień?

Uzależnienie to złożona choroba, która dotyka zarówno ciało, jak i duszę. Konsekwencje takiego stanu mogą wywołać poważne nieszczęścia w życiu każdego człowieka. Nieleczony nałóg odbiera chęci do życia, wolną wolę, a także zdolność podejmowania świadomych decyzji. Prowadzi do załamania życia rodzinnego i zawodowego. W najgorszych przypadkach może przyczynić się nawet do zgonu. Kompleksowa pomoc, którą oferuje Prywatny Ośrodek Leczenia Uzależnień Biofam może pomóc Ci zatrzymać ciąg nieprzyjemnych konsekwencji.

Kiedy zdecydować się na leczenie?

Im szybciej jednostka zdecyduje się na pobyt w Ośrodku Leczenia Uzależnień, tym łatwiej jej będzie przejść przez proces terapeutyczny. Trzeba jednak pamiętać, że na wyjście z nałogu nigdy nie jest za późno, więc nawet w przypadkach pozornie beznadziejnych, zawsze istnieje szansa na wyleczenie i życie w czystości. Wystarczy się z nami skontaktować, wykazać chęć zmiany i zapisać się na leczenie.

Oferujemy kompleksową pomoc w leczeniu uzależnień

Decyzja o podjęciu terapii to najważniejsza część procesu zdrowienia. Chociaż z pozoru może wydawać się przytłaczająca, jest to najskuteczniejsza metoda leczenia uzależnień. W czasie jej trwania pacjent nie mierzy się tylko z problemem alkoholowym, ale również uczy się analizować swoje postępowanie z różnych perspektyw. Zaczyna rozumieć, jakimi wartościami chce się kierować w życiu i dąży do osiągnięcia szczęścia. Aby udało się ten stan osiągnąć, konieczne jest zrozumienie, że nigdy nie jest za późno na walkę o siebie.

W Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień zapewniamy taką kompleksową pomoc w pokonaniu nałogu. Można skorzystać z możliwości oczyszczenia organizmu z toksyn, leczenia farmakologicznego, różnego rodzaju terapii uzależnień (indywidualnej lub grupowej), ze specjalnych kroplówek regenerujących lub też z wszywki alkoholowej Esperal. Zespół wykształconych terapeutów i medyków jest do dyspozycji przez całą dobę. Co więcej, pacjentów otaczają ludzie, którzy zmagają się z tymi samymi problemami. Nawet, jeśli formy ich leczenia się różnią, mają jeden wspólny cel - wyzdrowienie. Prośba o wsparcie nie należy do prostych zadań, szczególnie, jeśli twoje poczucie własnej wartości jest niskie i masz wrażenie, że nie uda Ci się pokonać swoich słabości. Musisz jednak pamiętać, że walczysz przede wszystkim dla siebie.

Wierzymy, że należy edukować społeczeństwo o różnych skutkach uzależnień. Alkoholizm to choroba złożona, która często jest spłycana przez osoby, które nigdy nie jej nie doświadczyły lub nie żyły z osobą uzależnioną. Dlatego z pomocy w placówce mogą skorzystać również bliscy naszych pacjentów. W naszej ofercie znajduje się specjalna terapia wspierająca, która uczy życia z alkoholikami oraz pomaga im zachować motywację i nadzieję.

Leczenie alkoholizmu - Metoda 12 kroków

Leczenie uzależnienia od alkoholu to proces długotrwały. Zazwyczaj wychodzenie z nałogu i proces terapeutyczny trwa nawet kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i systematycznej pracy w trakcie kuracji. Główne zamierzenie leczenia sprowadza się do utrzymania abstynencji, poprawy jakości życia oraz nauczenia się radzenia sobie ze swoimi problemami. Jednym z najbardziej znanych programów leczenia alkoholizmu jest system tzw. “12 kroków”. Został on opracowany przez Anonimowych Alkoholików i jest często wykorzystywany przez różne ośrodki jako jedna z form pomocy. Zaletą tej metody jest uniwersalność, dlatego można ją również zastosować w wyzwalaniu się z innych nałogów.

Założenie “krok po kroku” świadczy o tym, jak istotne jest przeżywanie całego procesu i wyciąganie z niego wniosków. Oto podstawowe zasady kierowane do osób zmagających się z uzależnieniem:

  1. Uzależniony musi przyznać się przed sobą, że stracił kontrolę nad ilością i częstotliwości wypijanego alkoholu.
  2. Zdanie sobie sprawy, że istnieje wewnętrzna siła, która może pomóc w wyzdrowieniu.
  3. Akceptacja, że na niektóre sprawy nie ma się wpływu.
  4. Szczera i dogłębna analiza swoich słabości i popełnionych błędów.
  5. Przyznanie się przed światem (swojemu terapeucie lub grupie) do wniosków z poprzedniego punktu.
  6. Kontynuowanie pracy nad sobą i odkrywanie swoich emocji.
  7. Podchodzenie do innych z ufnością.
  8. Przygotowanie chorego do zmierzenia się z przeszłością.
  9. Zadośćuczynienie osobom, które się skrzywdziło.
  10. Rzetelna ocenia swoich codziennych działań w chwili obecnej.
  11. Doskonalenie się przez rozwój osobisty np. znalezienie nowych zainteresowań.
  12. Zamknięcie cyklu - alkoholik zaczyna stosować się do powyższych zasad w życiu codziennym. Jest gotowy do dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz niesienia pomocy innym.