Im szybciej jednostka zdecyduje się na pobyt w Ośrodku Leczenia Uzależnień, tym łatwiej jej będzie przejść przez proces terapeutyczny. Trzeba jednak pamiętać, że na wyjście z nałogu nigdy nie jest za późno, więc nawet w przypadkach pozornie beznadziejnych, zawsze istnieje szansa na wyleczenie i życie w czystości. Wystarczy się z nami skontaktować, wykazać chęć zmiany i zapisać się na leczenie.
Decyzja o podjęciu terapii to najważniejsza część procesu zdrowienia. Chociaż z pozoru może wydawać się przytłaczająca, jest to najskuteczniejsza metoda leczenia uzależnień. W czasie jej trwania pacjent nie mierzy się tylko z problemem alkoholowym, ale również uczy się analizować swoje postępowanie z różnych perspektyw. Zaczyna rozumieć, jakimi wartościami chce się kierować w życiu i dąży do osiągnięcia szczęścia. Aby udało się ten stan osiągnąć, konieczne jest zrozumienie, że nigdy nie jest za późno na walkę o siebie.
W Prywatnym Ośrodku Leczenia Uzależnień zapewniamy taką kompleksową pomoc w pokonaniu nałogu. Można skorzystać z możliwości oczyszczenia organizmu z toksyn, leczenia farmakologicznego, różnego rodzaju terapii uzależnień (indywidualnej lub grupowej), ze specjalnych kroplówek regenerujących lub też z wszywki alkoholowej Esperal. Zespół wykształconych terapeutów i medyków jest do dyspozycji przez całą dobę. Co więcej, pacjentów otaczają ludzie, którzy zmagają się z tymi samymi problemami. Nawet, jeśli formy ich leczenia się różnią, mają jeden wspólny cel - wyzdrowienie. Prośba o wsparcie nie należy do prostych zadań, szczególnie, jeśli twoje poczucie własnej wartości jest niskie i masz wrażenie, że nie uda Ci się pokonać swoich słabości. Musisz jednak pamiętać, że walczysz przede wszystkim dla siebie.
Wierzymy, że należy edukować społeczeństwo o różnych skutkach uzależnień. Alkoholizm to choroba złożona, która często jest spłycana przez osoby, które nigdy nie jej nie doświadczyły lub nie żyły z osobą uzależnioną. Dlatego z pomocy w placówce mogą skorzystać również bliscy naszych pacjentów. W naszej ofercie znajduje się specjalna terapia wspierająca, która uczy życia z alkoholikami oraz pomaga im zachować motywację i nadzieję.
Leczenie uzależnienia od alkoholu to proces długotrwały. Zazwyczaj wychodzenie z nałogu i proces terapeutyczny trwa nawet kilkanaście miesięcy. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania choroby i systematycznej pracy w trakcie kuracji. Główne zamierzenie leczenia sprowadza się do utrzymania abstynencji, poprawy jakości życia oraz nauczenia się radzenia sobie ze swoimi problemami. Jednym z najbardziej znanych programów leczenia alkoholizmu jest system tzw. “12 kroków”. Został on opracowany przez Anonimowych Alkoholików i jest często wykorzystywany przez różne ośrodki jako jedna z form pomocy. Zaletą tej metody jest uniwersalność, dlatego można ją również zastosować w wyzwalaniu się z innych nałogów.
Założenie “krok po kroku” świadczy o tym, jak istotne jest przeżywanie całego procesu i wyciąganie z niego wniosków. Oto podstawowe zasady kierowane do osób zmagających się z uzależnieniem:
- Uzależniony musi przyznać się przed sobą, że stracił kontrolę nad ilością i częstotliwości wypijanego alkoholu.
- Zdanie sobie sprawy, że istnieje wewnętrzna siła, która może pomóc w wyzdrowieniu.
- Akceptacja, że na niektóre sprawy nie ma się wpływu.
- Szczera i dogłębna analiza swoich słabości i popełnionych błędów.
- Przyznanie się przed światem (swojemu terapeucie lub grupie) do wniosków z poprzedniego punktu.
- Kontynuowanie pracy nad sobą i odkrywanie swoich emocji.
- Podchodzenie do innych z ufnością.
- Przygotowanie chorego do zmierzenia się z przeszłością.
- Zadośćuczynienie osobom, które się skrzywdziło.
- Rzetelna ocenia swoich codziennych działań w chwili obecnej.
- Doskonalenie się przez rozwój osobisty np. znalezienie nowych zainteresowań.
- Zamknięcie cyklu - alkoholik zaczyna stosować się do powyższych zasad w życiu codziennym. Jest gotowy do dzielenia się swoimi doświadczeniami oraz niesienia pomocy innym.